Podobno ideały nie istnieją, ale jeśli szukasz działki, aby postawić na niej swój wymarzony dom, na który tak długo oszczędzałaś, warto poszukać doskonałej działki budowlanej. To pierwszy etap bodaj najważniejszej w życiu inwestycji, twoje miejsce na ziemi, w którym po prostu chcesz być. Wybór miejsca to decyzja na wiele lat, dlatego trzeba porzucić romantyczne marzenia i podejść do sprawy profesjonalnie. Na co zwracać uwagę?
1. Lokalizacja
To od tego kryterium bardzo często zależy cena wymarzonej działki, ale na nim akurat nie warto oszczędzać. Dom stawiamy na wiele, wiele lat i to, co dziś wydaje się drobną uciążliwością, z czasem może stać się wyjątkowo irytujące. Podstawa to odległości od najbliższej infrastruktury: sklepu, kina, szpitala, przedszkola. Być może dziś lokalizacja przychodni nie jest dla ciebie istotna, ale skąd wiesz, co będzie za kilka lat? Równie istotna jest stosunkowa prostota komunikacji. Przystanek autobusowy w pobliżu jest niezbędny, nawet jeśli dziś jeździsz wyłącznie autem i także nim wozisz dzieci. Dzisiejszy maluch, za kilka lat stanie się nastolatkiem, który zechce sam wracać do domu o wybranej przez siebie godzinie. Czas i sposób dojazdu to jedno, ale ważne jest także, po czym będziesz jeździć. Pamiętaj, że w wielu przypadkach odśnieżanie będzie twoim zadaniem. Niebagatelna jest szerokość drogi, mniej niż pięć metrów może oznaczać problem z otrzymaniem decyzji o warunkach zabudowy.
2. Rozmiar i kształt
Zbyt mała działka to problem z wyborem projektu, z kolei zbyt duża oznacza nadmiar pracy włożony w pielęgnację ogrodu. Specjaliści twierdzą, że ideał to 700 metrów kwadratowych i przynajmniej 22 metry szerokości. Taka działka, zwłaszcza jeśli kształtem będzie zbliżona do kwadratu, pozwoli na wrysowanie praktycznie każdego projektu domu jednorodzinnego.
3. Warunki hydrogeologiczne
Ziemia to ziemia, myślisz sobie optymistycznie. Tymczasem to wcale nie jest takie oczywiste, bo skład ziemi, na której planujesz postawić dom, a także poziom wód gruntowych mogą znacząco skomplikować budowę i podnieść jej koszty. Najlepsze są zagęszczone żwiry czy piaski, bo taki grunt nie będzie wymuszał konieczności dodatkowej izolacji fundamentów. Problem natomiast to glina, bo taka ziemia bardzo słabo przepuszcza wodę, co może sprawić trudność z odprowadzaniem wód deszczowych. Z kolei wysoki poziom wód gruntowych to spory problem, jeśli planujesz podpiwniczenie, bo po prostu w piwnicy, będzie się zbierać woda.
4. Dostęp do mediów
Sam dom to nie wszystko, potrzebujesz w nim wody, odprowadzenie ścieków, prądu czy ogrzewania. W pełni uzbrojone działki zdarzają się bardzo rzadko i rzecz jasna są droższe, ale znacząco przyspiesza to budowę. Sprzedający bardzo często używają w ogłoszeniach określenia „media w drodze”. Nie oznacza to, że dostęp do nich jest oczywisty, dlatego zawsze warto dopytać, czy będzie możliwe podłączenie. Można oczywiście zdecydować się na studnię głębinową, przydomową oczyszczalnię ścieków czy butlę z gazem grzewczym, ale działka powinna być zdecydowanie tańsza.
5. Stan prawny
„Czysta” księga wieczysta to podstawa. Dostęp do ksiąg jest na szczęście bardzo prosty, dokumenty dostępne są w bezpłatnym i publicznym rejestrze, a więc w każdym momencie możesz sprawdzić stan prawny działki. Zwróć uwagę, czy na pewno rozmawiasz z jedynym właścicielem i czy twoja wymarzona działka nie jest obciążona kredytem, czy innymi wierzytelnościami. Kolejny istotny dokument to plan zagospodarowanie przestrzennego, bo z niego dowiesz się, czy na działce można postawić dom jednorodzinny, czy może masz do czynienia z ziemią rolną lub strefą zabudowy przemysłowej. Jeśli planu nie ma, warto wystąpić o decyzję dotyczącą warunków zabudowy. Taką decyzję wydaje się na bazie tak zwanego dobrego sąsiedztwa, co oznacza, że twój dom nie może w sposób znaczący różnić się od już istniejących domów sąsiadów.