Nadrzędnym celem projektanta instalacji elektrycznej powinno być zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa jej użytkownikom. Nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o instalacji prądowej na potrzeby domu jednorodzinnego, mieszkania, budynku biurowego czy produkcyjnego – względy bezpieczeństwa zawsze muszą być traktowane priorytetowo. Newralgiczną funkcję pełni tutaj aparatura modułowa, czyli szeroka grupa akcesoriów elektrycznych wykorzystywanych w dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji. Czym się kierować przy ich wyborze? Dlaczego zakup elementów aparatury modułowej nie powinien być kwestią przypadku? Zapraszamy do lektury.
Przykłady aparatury modułowej
Jak wspomnieliśmy aparatura modułowa jest obszerną grupą produktów, do której zaliczamy wszystkie akcesoria przeznaczone do montażu w rozdzielni elektrycznej oraz mające wpływ na prawidłowe działanie całej instalacji. W każdym budynku znajdują się urządzenia z kategorii aparatury modułowej, by wymienić tutaj tylko:
- wyłączniki nadprądowe,
- wyłączniki różnicowoprądowe,
- ochronniki,
- rozłączniki,
- lampki sygnalizacyjne,
- automatyczne przełączniki faz,
- czujniki zaniku fazy,
- liczniki energii,
- moduły bezpiecznikowe
- przekaźniki,
- zegary sterujące,
- falowniki i softstarty,
- zasilacze i transformatory,
- elementy montażowe.
Jak widać tych elementów jest całkiem sporo (a nie wymieniliśmy wszystkich), większość z nich jest też dobrze znana każdemu, kto choć raz zajrzał do rozdzielni elektrycznej w swoim domu czy budynku firmowym.
Warto również dodać, że aparatura modułowa jest stosowana w instalacjach elektrycznych od wielu lat, jednak współczesne elementy charakteryzuje bardzo wysoka jakość wykonania, precyzja działania oraz znacznie większa niezawodność – ma to bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej i przede wszystkim jej użytkowników.
Po co stosuje się aparaturę modułową?
Podstawowym celem stosowania aparatury modułowej w instalacji elektrycznej jest ochrona ludzi. Zadaniem poszczególnych elementów zaliczanych do kategorii aparatury modułowej jest niedopuszczenie do sytuacji, w której dojdzie np. do poparzenia czy tym bardziej porażenia użytkownika.
Za przykład niech posłuży nam wyłącznik różnicowoprądowy – niezbędny w każdej dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji elektrycznej. Wyłącznik, nazywany potocznie „różnicówką”, ma za zadanie wykryć porażenie, do którego może dojść w wyniku uszkodzenia urządzenia lub instalacji, i w odpowiednio krótkim czasie wyłączyć dany obwód elektryczny. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia bardzo poważnych konsekwencji w przypadku wyżej opisanej awarii czy choćby włożenia metalowego widelca do kontaktu przez dziecko.
To warto wiedzieć
Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi podstawowy element ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej. Jego brak w instalacji elektrycznej jest poważnym błędem – taka instalacja nie zostanie dopuszczona do użytku.
Z uwagi na kluczową funkcję, jaką pełni w instalacji wyłącznik różnicowoprądowy, należy regularnie sprawdzać poprawność jego działania – służy do tego specjalny przycisk testowy na obudowie.
Aparaturę modułową stosujemy nie tylko do ochrony ludzi
Na przykładzie wyłącznika różnicowoprądowego dokładnie widać, jak ważne jest posiadanie w swojej instalacji sprawnej aparatury modułowej, która dzięki wysokiej jakości wykonania gwarantuje bezawaryjność i przede wszystkim poprawne działanie. Nie zapominajmy, że poszczególne elementy aparatury dbają nie tylko o bezpieczeństwo człowieka, ale także urządzeń elektrycznych i elektronicznych podłączonych do instalacji.
Bez aparatury modułowej wszystkie sprzęty domowe i firmowe byłyby narażone na podwyższoną awaryjność, co wynika po prostu z nieidealnego działania sieci energetycznej, w której regularnie dochodzi do mniejszych i większych skoków napięcia. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że profesjonalna aparatura modułowa chroni wyposażenie domu, a nawet cały budynek przed poważnymi skutkami gwałtownego wyładowania atmosferycznego (uszkodzenie urządzeń, pożar, zniszczenie cennego wyposażenia).
Dodajmy również, że aparatura modułowa ułatwia i przyspiesza wykonanie instalacji elektrycznej, przede wszystkim uzbrojenie rozdzielni. Elektryk ma do dyspozycji poszczególne moduły, które umieszcza bezpośrednio na znormalizowanej szynie DIN. Przekłada się to również na znacznie szybsze usuwanie ewentualnych awarii, jak również na oszczędność miejsca dzięki możliwości zastosowania kompaktowej rozdzielni elektrycznej.
Dużym zaufaniem fachowców i inwestorów cieszy się aparatura modułowa Ideal TS – marki własnej firmy Kanlux. Z ofertą dostępnych urządzeń można się zapoznać na stronie internetowej https://www.kanlux.com/pl/produkty/17450/aparatura-modulowa.