Nieodłącznym czynnikiem rozwoju gospodarki jest wzrost cen za towary i usługi. Szczególnie odczuwalne dla naszych portfeli stają się rachunki za energię i ogrzewanie domów. Z pomocą idzie nam niezawodna technologia. Mowa o domach energooszczędnych, które dzięki podwyżkom cen zyskują na popularności oraz zachęcają do bardziej ekologicznego i oszczędnego życia.
Dowiedz się wszystkiego na temat domów energooszczędnych, które choć są bardziej przystępne, nie generują takich oszczędności co budownictwo pasywne. Warto jednak się nad nim pochylić i dowiedzieć się…
Czym jest budownictwo energooszczędne?
Domy energooszczędne budowane są z wykorzystywaniem technologii, które pozwalają na zmniejszenie energochłonności budynku, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu cieplnego mieszkańcom. Budownictwo energooszczędne ma na celu zmniejszenie opłat za energię elektryczną i cieplną. By zminimalizować utraty ciepła wewnątrz pomieszczeń, stosuje się w nim zastępcze źródła ogrzewania budynku, w opozycji do drogich pieców gazowych i elektrycznych. Oszczędzaniu energii sprzyja także system automatycznego sterowania budynkiem. Pozwoli on na zmniejszenie zużycia mediów. Energochłonność budynków określa wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło. Nasz dom stanie się energooszczędny, gdy jego potrzeba na energię i ciepło będzie wynosiła mniej niż 70kWh/m2 na rok. Kolejną wielkością opisującą straty ciepła do otoczenia jest wskaźnik przenikania ciepła. Przykładowo dla ścian zewnętrznych budynków energooszczędnych nie powinien on przekraczać 0,2W/m2 na rok.
Ile wynosi koszt budowy domów energooszczędnych?
Wszystko zależy od tego jakich materiałów użyjemy, od kubatury budynku mieszkalnego oraz specyfiki dachu. Cena zakupu gotowego projektu dobrej jakości na naszym rynku wynosi około 3000zł. Projekt indywidualny waha się pomiędzy 5 a 20 tysiącami złotych. Ze względu na dużą konkurencję na rynku niektóre firmy oferują projekt domu gratis, gdy zdecydujemy się na ich wykonawstwo. Bardzo często dotyczy to budynków prefabrykowanych, czyli tak zwanych szkieletowych. Ceny takich budynków energooszczędnych są bardzo zbliżone do cen tych tradycyjnych. Spadek kosztów takiej inwestycji świadczy o tym, iż budownictwo energooszczędne staje się rzeczywistością, a w niedługim czasie nawet standardem. Szacunkowy koszt budowy domu średniej wielkości w stanie deweloperskim wynosi ok. 139 – 158 tys. zł.
Co posiada dom energooszczędny w porównaniu do tradycyjnego?
Tutaj zalet jest mnóstwo. Przede wszystkim budownictwo energooszczędne posiada dobrą izolację przegród zewnętrznych w tym stolarki okiennej i drzwiowej. Redukuje mostki termiczne. Cechuje się wysokosprawnym systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz wysokosprawną instalacją grzewczą. Domy energooszczędne przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery i w miarę możliwości wykorzystują jak największy procent energii odnawialnej, czyli słonecznej, wiatrowej, gruntowej lub biomasy.
W jakiej technologii najlepiej budować domy energooszczędne?
Najwięcej ciepła z naszego mieszkania ucieka przez ściany i dach, dlatego przegrody trzeba budować z materiałów najwyższej jakości i starannie je ocieplić. Nie jest ważne czy zdecydujemy się na beton komórkowy, ceramikę, keramzytobeton czy silikaty. Natomiast najważniejsze jest aby ściany miały odpowiednie parametry cieplne(0,3W/na m2).Budynki energooszczędne najczęściej budowane są jako dwu lub trójwarstwowe albo szkieletowe, których konstrukcja pozwala na zastosowanie bardzo grubej izolacji termicznej. Ściany jednowarstwowe w tym budownictwie sprawdzą się wyłącznie wtedy, gdy będą one wykonane z bloczków styropianowych wypełnianych na budowie zbrojonym betonem. Według obowiązujących norm warstwa ocieplenia ścian zewnętrznych styropianem lub wełną mineralną powinna być grubości 12 cm. Aby nasz dom spełniał wszystkie niezbędne wymogi energooszczędności warstwa izolacji termicznej powinna być znacznie grubsza niż 20 cm. Nie należy jednak przesadzać z grubością ocieplenia, ponieważ powyżej 20 cm mogą pojawiać się problemy ze stabilnością izolacji oraz z czasem istnieje możliwość pojawienia się pęknięć i odspojenia ocieplenia. Ogrzane powietrze we wnętrzu unosi się, dlatego jeszcze większe znaczenie ma izolacja powierzchni dachowej. Minimalna grubość wełny mineralnej to 30 cm.
Oszczędzając energię obniżasz swoje rachunki i wspierasz działanie na rzecz ekologii. Nieco droższa budowa domu nie jest powodem by z tego rozwiązania rezygnować. Przecież koszty inwestycji zwracają się w dwójnasób a satysfakcja z korzystania z tego typu rozwiązań pozostanie już na zawsze. W dobie kumulującego się smogu i zanieczyszczeń, dbanie o środowisko jest niezwykle ważne. To zdecydowanie wystarczające argumenty do rozważenia budowy domów energooszczędnych.