Regały magazynowe to nieodłączny element każdego zaplecza firmowego. Ułatwiają składowanie różnego rodzaju towarów, zapewniają bezpieczne warunki przechowywania produktów, a także umożliwiają utrzymanie porządku. Jest to szczególnie ważne w przypadku magazynów, w których występuje duża rotacja towarów, a więc m.in. tych należących do centrów logistycznych, hurtowni czy sklepów wielkopowierzchniowych. W naszym artykule podpowiadamy, czym należy się kierować przy wyborze regałów magazynowych.
Powierzchnia magazynowa
Chcąc wyposażyć istniejący magazyn w odpowiednie regały należy w pierwszej kolejności wykonać choćby wstępny projekt zagospodarowania przestrzeni. Celem jest maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, co będzie możliwe w przypadku zamówienia regałów na wymiar.
Liczy się również kubatura magazynu. Zupełnie inne rozwiązania konstrukcyjne są dedykowane magazynom wielkopowierzchniowym (w których idealnie sprawdzą się np. regały wysokiego składowania), inne niewielkim zapleczom firmowym, gdzie przechowywane są głównie narzędzia, elementy montażowe, półprodukty etc. (tutaj dobrym wyborem mogą być regały półkowe).
Rodzaj składowanych towarów
Największe wyzwanie stanowi dobranie regałów do magazynu, w którym składuje się mieszane towary, należące do zupełnie różnych grup produktowych, a w dodatku wymagające odseparowania od siebie i zapewnienia im specyficznych warunków środowiskowych.
To właśnie rodzaj składowanych towarów w dużej mierze determinuje wybór konkretnych regałów magazynowych. Przykładowo: w hurtowniach budowlanych czy magazynach sklepów meblowych zwykle najlepiej sprawdzają się regały paletowe, charakteryzujące się sporym udźwigiem oraz łatwym dostępem do półek. Dobrym rozwiązaniem mogą być również regały wspornikowe, które są przystosowane do przechowywania na nich towarów dłużycowych, jak rury, elementy stalowe, długie paczki etc.
Rada
W przypadku planowanego składowania produktów spożywczych, należy upewnić się, że regały zostały pomalowane farbą posiadającą atest Polskiego Związku Higieny.
Tempo rotacji towarów
Termin rotacji towarów jest doskonale znany przedstawicielom branży logistycznej. Profesjonalne magazynowanie towarów musi uwzględniać to, jak szybko dane produkty będą opuszczać magazyn, aby zostały zastąpione przez inne – na tym właśnie polega rotacja.
W przypadku szybkiego tempa rotacji niezbędne jest zastosowanie regałów, które umożliwiają błyskawiczny załadunek i rozładunek towarów, również z wykorzystaniem zautomatyzowanych linii transportu wewnętrznego, jak sztaplarki czy przenośniki.
W ofertach producentów regałów magazynowych znajdziemy m.in. regały przepływowe, które doskonale sprawdzają się w magazynach zarządzanych zgodnie ze standardami FIFO i LIFO. Dobrym wyborem do magazynów charakteryzujących się przyspieszoną rotacją towarów mogą być również regały wjezdne.
Jakość wykonania konstrukcji
Poza aspektami czysto technicznymi i funkcjonalnymi, należy również zwrócić uwagę na tak prozaiczną rzecz, jak jakość wykonania regałów. Mówimy tutaj przecież o konstrukcjach, od których solidności zależy bezpieczeństwo osób pracujących na magazynie, jak również samych towarów.
Regały magazynowe są intensywnie eksploatowane, nierzadko przeciążane, dlatego rozsądnie będzie zainwestować w konstrukcje gwarantujące olbrzymią wytrzymałość i stabilność w długim okresie użytkowania. Tutaj nie ma wielkiej filozofii: radzimy po prostu skupić się na propozycjach znanych producentów, funkcjonujących na rynku od wielu lat i cieszących się zaufaniem przedsiębiorców.
Regały magazynowe czołowych producentów zamówisz w firmie LTM, która jest jednym z najbardziej renomowanych dystrybutorów regałów w naszym kraju. LTM dostarcza regały przedsiębiorstwom w całej Polsce, w tym w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie czy Łodzi.
Z pełną ofertą regałów magazynowych od LTM możesz się zapoznać na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/regaly-magazynowe/.