Kocioł gazowy to idealne rozwiązanie do ogrzania domu. Używa on stosunkowo taniego paliwa jakim jest gaz ziemny, a na dodatek, jak w przypadku kotła kondensacyjnego, posiada sprawność sięgającą 107 procent! Czego nie wiesz o kondensacyjnym kotle gazowym? Jakie krążą mity na jego temat? Przekonaj się!
Kocioł kondensacyjny to urządzenie, w którym – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystywane jest zjawisko kondensacji, czyli skraplania. To najlepszy przykład rozwoju techniki grzewczej – dzięki postępowi urządzenie maksymalnie wykorzystuje ilość paliwa, a dzięki dodatkowemu odzyskiwaniu ciepła ze spalin – jego sprawność przekracza 100 procent!
Garść faktów na temat kondensacyjnych kotłów gazowych
Kondensacyjny kocioł gazowy to niezwykle zaawansowane, udoskonalane przez dziesiątki lat urządzenie, którego sprawność na poziomie ponad 100 procent jest nieosiągalna w przypadku innych źródeł ciepła.
Kocioł gazowy jest bezobsługowy -należy pamiętać jedynie o corocznych przeglądach serwisowych. Jest ekologiczny, ponieważ niemal nie emituje spalin, a dzięki temu przyczynia się do poprawy jakości powietrza.
Jest też ekonomiczny – nie tylko dzięki wysokiej sprawności, która pozwala zaoszczędzić na paliwie i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Relatywnie tanie jest także paliwo, które wykorzystuje! Dodatkowo, przy wymianie starego pieca węglowego na kocioł gazowy możemy otrzymać dotację w wysokości nawet 9000 zł!
Mity na temat kotłów gazowych
Niektórzy są przekonani, że by mieć ogrzewanie gazowe budynek musi być podłączony do sieci gazowej. Nie jest to prawdą. Równie dobrze można korzystać ze zbiorników na gaz. Doświadczeni producenci oferują takie rozwiązania, które się świetnie sprawdzają.
Wciąż wśród niektórych pokutuje także przeświadczenie, że ogrzewanie gazem nie jest bezpieczne. Tymczasem, gdy spełnione są wszystkie wymagania, a kocioł zainstalowany jest poprawnie niebezpieczeństwo jest bliskie zero. Do historii przechodzą już na szczęście przestarzałe piece, w których zdarzały się awarie. Nowoczesne kotły mają szereg zabezpieczeń, czujników i zaworów, które minimalizują ryzyko usterki.
Nieraz można usłyszeć także głosy, że instalacja gazowa jest droga. Kondensacyjne kotły gazowe faktycznie są nieco droższe od zwykłych kotłów, jednak wyższa jest także ich sprawność, a co za tym idzie – oszczędności! Piec kondensacyjny zużywa kilkanaście procent mniej gazu w porównaniu do tradycyjnego dzięki czemu za ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej zapłacimy mniej. Co więcej, tego typu kotły pozwalają na współpracę np. z ekologiczną pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi. Więcej informacji na temat kondensacyjnych kotłów gazowych znajdziesz na stronie www.defro.pl/kocioł-gazowy.