Rodzajów tynków jest wiele, dzielą się one na tradycyjne i maszynowe. Te drugie cieszą się coraz większą popularnością ze względu na łatwiejsze i szybsze nakładanie struktury. Tynkiem maszynowym można wykończyć zarówno ścianę, jak i sufit. Jest to produkt uniwersalny, który sprawdzi się na ścianach nie tylko zewnętrznych, ale też wewnętrznych. Może posłużyć również jako podłoże, dlatego nierzadko sięga się po niego podczas układania płytek. Pora poznać najważniejsze cechy tynków maszynowych, ich rodzaje i zalety.
Czym są tynki maszynowe, jakie mają zalety?
Tynki maszynowe wykorzystywane są podczas wykonania prac budowlanych i remontowych. Warto po nie sięgać, jeśli chce się coś rozbudować lub zmodernizować. Nakłada się je za pomocą agregatu tynkarskiego wyposażonego w pistolet. W porównaniu do tynku ręcznego, tynk maszynowy nakłada się trzykrotnie szybciej. Warto wobec tego sięgać po niego w przypadku większych powierzchni, aby zaoszczędzić czas. Tynk maszynowy występuje w formie sypkiej, dodaje się do niego odpowiednią ilość wody, aby uzyskać strukturę o konkretnych właściwościach. Proporcje mieszanki i wody zawsze dobiera się do przeznaczenia struktury. Tynki maszynowe nie wymagają użycia betoniarki. Występują w postaci gotowej suchej mieszanki, dostępne są w opakowaniach o różnej gramaturze. Wystarczy mieć agregat i wodę, aby urobić tynk, który będzie gotowy do nałożenia. Zaletą tynków maszynowych jest możliwość ich równomiernego ułożenia na całej powierzchni. Automat decyduje o ilości dozowanego materiału budowlanego, co zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu do minimum. Tynki maszynowe są bardzo wydajne i łatwe w wygładzenia, szybko schną. Każda partia wymieszana przez agregat ma jednakowe właściwości.
Jakie wyróżnia się rodzaje tynków maszynowych?
Wyróżnić można tynk gipsowy, tłumiący, wapienny oraz gipsowo-wapienny i wapienno-cementowy. Tynki maszynowe wykorzystuje się przede wszystkim do tynkowania ścian i sufitów. Tynki maszynowe cementowe są połączeniem cementu, piasku i wody. Wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, dlatego świetnie sprawdzają się w kuchni, łazience czy pralni. Można je nawet nakładać wielowarstwowo. Łącząc cement, piasek, wapno i wodę, uzyskuje się tynk maszynowy cementowo-wapienny. Świetnie nadają się do wyciszania pomieszczeń, bo tłumią hałasy. Kolejną zaletą będzie zdolność do kumulowania ciepła. Ten rodzaj tynku jest odporny na uszkodzenia i wilgoć, świetnie sprawdza się w przypadku trudnych powierzchni. Z kolei tynki maszynowe wapienno powstają z kruszywa mineralnego i różnych domieszek, często wzbogaca się je też o pigmenty. Tynki wapienne mogą być kładzione na inne tynki, dobrze przepuszczają parę wodną, tworzą korzystny mikroklimat w pomieszczeniach. Najpopularniejsze są tynki maszynowe gipsowe, pozwalające uzyskać idealnie wygładzoną i białą fakturę. Można je wykorzystać jako podłoże pod malowanie bez żadnego dodatkowego przygotowania.