Kotły centralnego ogrzewania zasilane pelletem są obecne na naszym rynku od wielu lat i wybiera je coraz więcej inwestorów indywidualnych, jak i firm dysponujących własną kotłownią. Spore zainteresowanie budzą jednak także piece na pellet, które śmiało można rozpatrywać w kategorii alternatywy dla klasycznego wkładu kominkowego, w tym kominka z płaszczem wodnym. Jakie są zalety takich pieców? W czym dystansują wkłady zasilane drewnem kawałkowanym? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Wysoka moc cieplna i sprawność
Piece na pellet czołowych producentów, na przykład włoskiej firmy Ambiente e Calore, osiągają sprawność na poziomie nawet ponad 95-97 proc. To wynik praktycznie nieosiągalny dla najlepszych wkładów kominkowych, co oczywiście przekłada się na koszty użytkowania takiego źródła ciepła.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pellet jest paliwem charakteryzującym się wysoką wydajnością cieplną. Wynika to z faktu, iż dobrej jakości paliwo zawiera jedynie między 0,24 a 1 proc. popiołu, czyli znacznie mniej niż drewno kawałkowane (nawet sezonowane).
Wygoda użytkowania
Każdy, kto miał okazję na co dzień użytkować wkład kominkowy stanowiący podstawowe źródło ciepła w domu, ten doskonale wie, że na dłuższą metę jest to niezwykle uciążliwe. Chodzi już nie tylko o konieczność częstego uzupełniania paliwa, ale też regularnego wybierania dużych ilości popiołu, co można zrobić dopiero po wygaszeniu paleniska. W przypadku nowoczesnych pieców na pellet wygląda to zupełnie inaczej.
Takie piece są wyposażone w zasobnik na paliwo, który po uzupełnieniu zapewnia długą stałopalność. Jeśli chodzi o popiół, to z pelletu powstaje go na tyle mało, że wybieranie należy przeprowadzić raz na kilka dni (w zależności od intensywności użytkowania pieca). W dodatku taki popiół jest idealnie czysty i stanowi cenny nawóz – można go wykorzystać np. w przydomowym ogrodzie.
Ekologia
Nieprzypadkowo kolejne samorządy w tzw. uchwałach antysmogowych wprowadzają zakaz używania wkładów kominkowych. Choć spalamy w nich drewno, czyli paliwo naturalne, to z uwagi na niską temperaturę towarzyszącą temu procesowi do atmosfery uwalniania jest duża ilość dwutlenku węgla.
Nowoczesne piece na pellet wypadają pod tym względem znacznie korzystniej. Spalanie dobrej jakości pelletu powoduje uwalnianie tylko takiej ilości CO2, jaką wcześniej zaabsorbowały drzewa, z których zostało wyprodukowane to paliwo. Tym samym prawidłowo użytkowany piec na pellet nie przyczynia się do powstawania zjawiska smogu.
Automatyzacja pracy pieca
Piece na pellet czołowych producentów wykorzystują dziś szereg rozwiązań, które pozwalają niemal całkowicie zautomatyzować ich pracę. Wspomnijmy tutaj tylko o regulacji modulowanych poziomów mocy, sterowaniu przez Wi-Fi, autoregulacji poziomu pelletu czy sterowniku pozwalającym wprowadzić własne ustawienia w zakresie oczekiwanego komfortu cieplnego. Takich możliwości nie zapewni żaden wkład kominkowy, gdzie regulacja odbywa się w zasadzie wyłącznie za pomocą szybra.
Efektowny design
Piece na pellet z powodzeniem mogą być montowane nawet w salonie czy w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Na rynku znajdziemy modele wyróżniające się bardzo efektowną, nowoczesną stylistyką, które doskonale pasują do współczesnej architektury wnętrz.
Piece na pellet czołowych producentów i w szerokim zakresie wariantów mocy są dostępne w stałej ofercie Biooze. Marka zaopatruje w nie zarówno klientów indywidualnych, jak i profesjonalnych, dostarczając piece najlepszych firm hurtowniom czy instalatorom. Z pełną ofertą Biooze możesz się zapoznać na stronie internetowej https://biooze.pl/.