Co się kryje za zagadnieniem inwentaryzacji budowlanej? Po co się ją wykonuje, jaki może być jej zakres? Kto powinien ją wykonać? Dowiedz się wszystkiego, co istotne na jej temat!
Inwentaryzacja budowlana – co to takiego? Czym różni się od projektu?
Najprościej rzecz ujmując, inwentaryzacja budowlana to opracowanie techniczne w formie rysunków, które ukazują aktualny stan budynku. Wygląda jak projekt, lecz różni się od niego w sposób fundamentalny. W projekcie utworzone są planowane zadania, w inwentaryzacji zaś odtworzenie stanu faktycznego. Tworzona jest na podstawie pomiarów z natury i stanowi dobrą bazę do wykonania projektu budowlanego.
Inwentaryzacja budowlana – po co się ją wykonuje?
Jest niezbędna każdemu inwestorowi, który zyskuje dzięki niej aktualny obraz istniejącego budynku. To szczególnie ważne, jak nie ma on dostępu do dokumentacji projektowej, bo ta na przykład zaginęła. Rzeczywisty obraz budynku przydaje się do szeregu zadań, jak planowanie prac remontowych, rozbudowy, adaptacji budynku, nadbudowy, rozbiórki, aranżacji wnętrz, wyliczenia powierzchni użytkowej (na przykład w celu najmu lub sprzedaży).
Zakres inwentaryzacji budowlanej – jak może być duży?
To w głównej mierze uzależnione jest od potrzeb inwestora, dlatego też nie ma jednego schematu działania, zawsze ustala się go każdorazowo, jeszcze nim ruszą prace. Może dotyczyć opisu technicznego (lokalizacja budynku, materiał wykonania budynku itp.), zwymiarowanych rzutów kondygnacji, rzutu dachu, przekrojów, widoku elewacji, dokumentacji fotograficznej obiektu, schematycznych wizualizacji pomieszczeń, budynku, elewacji. Czasem trzeba uwzględnić te wszystkie elementy, czasem tylko część z nich.
Forma przekazania inwentaryzacji budowlanej – co warto o niej wiedzieć?
Podobnie jak w poprzednim akapicie – nie ma tu jednej obowiązującej zasady, bo forma za każdym razem zostaje indywidualnie uzgodniona z inwestorem. Może więc być przedstawiona w firmie papierowe i cyfrowej. To samo dotyczy ilości egzemplarzy, które dostarczane są wedle ustaleń.
Wybieramy firmę wykonującą inwentaryzację budowlaną. Na co zwrócić uwagę?
Nim zdecydujemy się na firmę, która wykona dla nas inwentaryzację budowlaną, powinniśmy ocenić, czy osoba wyznaczona do tego zadania ma odpowiednie wykształcenie – budowlane lub architektoniczne, uprawnienia i doświadczenia (czyli wcześniej wykonane inwentaryzacje).
Teraz już wiesz, co warto wiedzieć na temat inwentaryzacji budowlano-architektonicznej, dzięki czemu bardziej świadomie możesz podejść do tych zagadnień, co jest zwłaszcza ważne podczas wyboru firmy, która zajmuje się takimi pracami. Polecamy szczególnie firmę BIMfaktoria specjalizującą się w tego rodzaju usługach, wykonującą inwentaryzację za pomocą skaningu laserowego 3D.