Każdy właściciel i mieszkaniec domu jednorodzinnego doskonale zdaje sobie sprawę, że jego dobytek narażony jest na zniszczenie przez różnego rodzaju zwierzęta i owady. Dobrym tego przykładem są mrówki, korniki czy też pluskwy. Jak się jednak okazuje, szczególnie dotkliwe bywa towarzystwo kun, które dość powszechnie zadomawiają się na dachach. Jakie szkody mogą wyrządzić kuny na dachu i co powinno się z nimi zrobić?
Dlaczego kuny stanowią problem?
Zanim omówimy, jakie szkody mogą wyrządzić kuny na dachu, odpowiemy na pytanie, z jakiego powodu tak często się one na nim osiedlają. Czy jest to przypadek, czy też może jest jakiś konkretny powód? Wbrew pozorom wiedza ta jest niezwykle ważna, ponieważ może pomóc uporać się z tym problemem.
Z jakiego zatem powodu kuny wchodzą ludziom na dach? Jak się okazuje, jest to dla nich idealne miejsce do założenia gniazda, ponieważ jest osłonięte przed deszczem, izolowane, a także zawiera dużo szczelin i zakamarków. Jest to więc idealne miejsce, aby schronić w nim młode, magazynować jedzenie, a także wyruszać na polowania.
Jakie szkody mogą wyrządzić kuny?
Jak jednak można się domyślać, to co dobre dla tych zwierząt, nie zawsze musi być dobre dla mieszkańców i właścicieli danego budynku i dachu. Co więc najczęściej oznacza dzielenie dachu z kunami? Początkowy etap życia kun na dachu przebiega raczej bez większych szkód, ponieważ w pierwszym okresie szukają one dla siebie jedynie schronienia. Jednak wraz z biegiem czasu zaczną przegryzać się przez izolację termiczną, budując nowe drogi i magazyny. Logiczne jest więc to, że towarzystwo kun na dachu bardzo szybko doprowadzi do drastycznego spadku skuteczności działania warstwy termoizolacyjnej. Szybko odbije się to na większym zużyciu ciepła, a więc i na wysokości rachunków za ogrzewanie.
To jednak nie koniec potencjalnych szkód. Z racji tego, że warstwa izolacyjna zostanie naruszona, elementy konstrukcyjne dachu będą nieosłonięte. Dochodzić może do ich kontaktu z wilgocią, a tym samym do rozpoczęcia powstawania procesów gnilnych. A jak każdy wie, pleśń na dachu to naprawdę bardzo poważny problem.
Oprócz tych wszystkich niebezpiecznych dla budynku zjawisk pojawić się mogą także takie, jak zniszczone kratki wentylacyjne, uszkodzone kanały wentylacyjne, a nawet podgryzane zostać mogą przewody elektryczne, co jak wiadomo grozić może nawet pożarem i całkowitym zniszczeniem całego budynku. Jest to więc śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców.
Jak poradzić sobie z kunami na dachu?
Jak zatem wynika z powyższego opisu, kuna na dachu sprowadza na cały budynek, a także na jego mieszkańców, bardzo duże niebezpieczeństwo. W najlepszym wypadku przyniesie spore straty finansowe z powodu wzrostu kosztów ogrzewania, czy też konieczności ponownego zaizolowania dachu. Dodatkowo może oznaczać ryzyko pożaru i utratę przez mieszkańców zdrowia lub życia. Nic więc dziwnego, że gdy tylko wykryje się obecność kuny na dachu, wielu właścicieli domów od razu przystępuje do działania, aby pozbyć się nieproszonego gościa. Jakie są najlepsze metody, aby pozbyć się takiego zagrożenia? O czym warto wiedzieć w tym zakresie?
Na wstępie podczas planowania usunięcia kuny z dachu, trzeba dowiedzieć się, że jest to zwierzę chronione, więc zbyt radykalne kroki nie wchodzą w tym wypadku w grę. Podstawowym zadaniem, które trzeba wykonać, gdy dostrzeże się obecność kuny w domu, jest sprawdzenie, co mogło ją sprowadzić. Często wystarczy z dachu usunąć np. gniazdo ptaków, aby kuna sama opuściła dane miejsce.
Jeśli jednak tak się nie stanie lub też nie odnajdzie się żadnego widocznego powodu obecności kuny, warto sięgnąć po środki odstraszające, najlepiej te w postaci środków zapachowych. Na rynku znaleźć można dość sporą liczbę różnego rodzaju produktów. Warto przetestować kilka z nich, ponieważ z pewnością któryś okaże się skuteczny.
Odpowiednie zabezpieczenie dachu
Jeśli już uda się nam pozbyć kuny z dachu, niezbędne jest zastosowanie kilku bardzo ważnych działań profilaktycznych, które nie pozwolą dopuścić do sytuacji, aby kuna ponownie osiedliła się w naszym domu. O czym więc mowa?
Oprócz naprawienia wszystkich wyrządzonych przez to zwierzę szkód bardzo ważne jest także to, aby dach odpowiednio zabezpieczyć na wypadek ponownego przedostania się zwierzaka. W tym celu poleca się np. zabezpieczenie rynien specjalnymi paskami delikatnego i drobnego drutu kolczastego, co zabezpieczy je przed wejściem kun do środka. Oprócz tego warto zastosować inną wersję pianki termoizolacyjnej, która będzie posiadała odstraszające dla zwierząt właściwości.